Vyberte si nejlepší sedadlo v letadle!

Rozložení sedadel v letadle

Jak na to? Vědci tvrdí, že na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, protože každý typ letadla je konstruován jiným způsobem. Několik obecných rad, jak zvýšit výběrem místa pravděpodobnost přežití, přesto existuje.

Je také možné, že více než potencionální zmírnění rizika smrti či úrazu v případě letecké nehody, vás hlavně zajímá komfort a pohodlí. Jak si tedy vybrat nejvhodnější místo v letadle?

Nejbezpečnější místa v letadle

Mezi lidmi je nerozšířenější teorie, že nejbezpečnější místa se nacházejí nad křídly, kde je konstrukce letadel většinou nepevnější. Obecně však platí, že nejbezpečnější sedadla se nacházejí v zadní části letadla. Toto tvrzení podporuje i celá řada studií a crashtestů. Naopak nejméně bezpečná místa byla, zaznamená v prvních 11 řadách, která jsou paradoxně určena především pro VIP klientelu. Podle expertů by nepřežil žádný z pasažérů v přední části letadla, avšak 78 procent ostatních pasažérů ve zbylé části letadla by zřejmě přežilo. Prodej VIP letenek, které zejména na delší vzdálenosti poskytují pasažérům mnohem větší pohodlí, však toto zjištění pravděpodobně neovlivní.

Připoutejte se prosím!

Pokud svojí bezpečnost berete skutečně vážně, měli byste vědět, že i to zda jste připoutáni má velký vliv na přežití v případě nehody, stejně jako je tomu u automobilů. V Mexiku byla provedena studie, při které vědci použili tři různé figuríny. Jedna byla připoutána a navíc naaranžována do polohy „brace“, kterou pasažéři zaujímají při hrozbě pádu z letadla, druhá byla také připoutána, ale seděla normálně. Třetí nebyla připoutána vůbec. Z testů jasně vyplynulo, že jediná figurína, která by nepřežila, byla ta nepřipoutaná.

Vzdálenost od nouzového východu

Takovou třešničkou na dortu v případě bezpečnosti, je pak volba sedadel v blízkosti nouzového východu. Studie univerzity v Greenwichi se tomuto tématu rozsáhle věnovala a výsledky jsou nezpochybnitelné. Vědci studovali případy více než 2000 přeživších z více než 105 leteckých nehod. Zjistili, že čím dále sedíte od nouzového východu, tím výrazněji se snižuje pravděpodobnost, že se zachráníte.

Pohodlí jako hlavní kritérium

Jste-li pasažér, který ze všeho nejvíce preferuje pohodlí, ale nejste ochotni nebo si nemůžete dovolit business class, nemusíte se bát toho, že neexistuje způsob, jak co největšího pohodlí dosáhnout. Důležité je popřemýšlet, jaký jste pasažér. Lidé, kterým bývá v letadle špatně, nebo mají strach z létání, by měli volit místa co nejvíce vpředu. V této části jsou nejen turbulence a otřesy cítit výrazně méně, ale tato místa jsou i tišší. Další, nad čím je dobré se zamyslet, je zda si vybrat místo do uličky nebo k okénku. V uličce si můžete natáhnout nohy bez toho abyste někoho obtěžovali, navíc kdykoliv máte chuť, můžete se projít. Musíte ale počítat s tím, že právě vás budou rušit lidé procházející uličkou, stejně také budete muset uhýbat vašemu sousedovi sedícímu u okna. Rozhodně se vyhýbejte místům v uličce zejména v prvních a posledních řadách, které jsou blízko toalet.Zejména u letů na delší vzdálenost, kdy se v této části letadla formují fronty na toalety.

Většina z nás cestuje ekonomickou třídou, na první pohled by se tedy mohlo zdát, že všechna sedadla v této třídě budou stejná, není tomu tak. Evropští dopravci mají na linkách mnoho letadel, která používají přední sedačky pro obchodní cestující a v těch mohou mít sedadla v přední části kabiny více místa na nohy pro případ, že by na nich seděli cestující business třídy. Další neoficiální luxusní místa jsou tzv. emergency exit row, tedy řada u které je nouzový východ nad křídly. Tato místa bývá často dostupná na požádání na letišti. Jsou s tím však spojená určitá omezení, jako je například znalost angličtiny, kterou si letušky před odletem ověří a také tu neexistuje možnost, nechat si u sebe příruční zavazadlo.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email